Kvalitní domény Přihlásit k odběru doménového newsletteru

Expirace domény

Zaregistrováním domény jste získali právo doménu po určité časové období používat. Pokud chcete doménu využívat i nadále, je nutné platit včas roční prodlužovací poplatky a neustále tak prodlužovat období, na které máte toto právo předplaceno.

Pokud platnost domény neprodloužíte, pak nastane tzv. expirace domény - doména se uvolní k registraci pro libovolného zájemce a Vy ji přestanete vlastnit.

.CZ doménu je možné si předplatit nejméně na jeden rok, nejvíce pak najednou na deset let. Najednou znamená, že expirace domény může být nejdéle za 10 let, ale průběžně ji můžete prodlužovat o další roky a vlastnit ji tak dlouho, jak budete chtít. Do kdy je vaše doména uhrazena snadno zjistíte z databáze CZ.NIC po zadání názvu domény (bez "www.").

Příklad:
Expirace domény nic.cz
Doména národní správce .CZ domén nic.cz byla zaregistrována 30.10.1997, je zaplacena až do 15.3.2027 (tedy na více než jeden rok - v tomto případě na 9 let dopředu). Pokud by vlastník chtěl, nemusel by se nyní 9 let starat o prodlužovací poplatky. Chytřejší je však ročně platit obnovovací poplatek a udržovat si dostatečnou "rezervu".

Prodloužení domény

Jakmile se začne blížit datum expirace domény, jste svým registrátorem vyzváni k úhradě obnovovacího poplatku na další rok. Děje se tak většinou měsíc až 14 dnů předem, abyste měli dostatek času na úhradu faktury. Jakmile budou peníze za poplatek připsány na účet registrátora, pak registrátor provede její prodloužení.

Pokud vám web na doméně vydělává peníze a vy doménu potřebujete, pak je moudré neprodlužovat doménu vždy po 1 roce, ale předplatit si ji např. na 5 let najednou a každý rok pak pravidelně registraci prodlužovat - viz. výše uvedený příklad u domény nic.cz.

60denní záchranná karanténa

V případě, že jste výzvu k úhradě obnovovacího poplatku od registrátora neobdrželi, nebo jste ji zapomněli zaplatit včas, nemusíte hned zoufat. V den uvedený jako datum expirace totiž o doménu ještě automaticky nepřijdete, doména přechází do jakési 30denní karantény. V den expirace CZ.NIC automaticky odesílá informační e-mail o tom, že obnovovací poplatek zatím nebyl zaplacen. Během následujících 30 dnů je stále doména plně funkční, může na ní fungovat web i e-mail.

Příklad:
30denní karanténa domény broker24.cz
Pokud není u domény zaplacen prodlužovací poplatek, pak je během prvních 30 dnů po jejím datu expirace doména plně funkční - u domény je v databázi uveden stav "Doména je po expiraci".

Pokud během této doby není doména stále uhrazena, přichází další období, opět 30denní. CZ.NIC vám opět pošle automaticky druhý e-mail a na vaši adresu zašle také papírový dopis. Cca 5 dnů před vypršením této druhé 30denní lhůty navíc pracovník CZ.NICu zavolá na váš telefon (pokud jej máte u kontaktu vyplněn). V této lhůtě již není funkční web a ani e-mail, pokud byl na doméně provozován.

Příklad:
30 + 30denní karanténa domény nazor.cz
Pokud během zmíněných 30 dnů není zaplacen obnovovací poplatek, pak se doména na dalších 30 dnů "vyřadí ze zóny" - tj. přestane na ní fungovat web a e-maily (např. info@nazevdomeny.cz). U domény je v databázi uveden stav "Doména je po expiraci" a také "Doména není generována do zóny".

Pokud ani během této lhůty doménu neobnovíte, uvolní se 60. den po expiraci pro registraci i pro ostatní uživatele. O této události jste opět informování e-mailem.

Díky tomuto velmi důkladnému systému upozorňování v podstatě není možné, abyste o blížící se expiraci nevěděli – pokud jsou vaše kontaktní údaje u domény aktuální.

Znovuzaregistrování smazané domény

Mnoho lidí si myslí, že doménu bez problémů zaregistrují po jejím smazání znovu. Teoreticky to možné je, nicméně pokud byla doména kvalitní nebo měla pravidelné návštěvníky, pak je pravděpodobnost, že ji získáte znovu právě vy, prakticky nulová. Uvolňování domén totiž sledují roboti jiných zájemců o danou doménu. Robota, registrujícího doménu několik sekund po jejím uvolnění, není možné ručně předběhnout.

Doménové novinky

24. 5. 2010

CZ.NIC vydalo Domain Report 2009

Národní správce domény vydal statistickou ročenku o CZ doménách za rok 2009.0 komentářů

19. 3. 2010

Doméně .COM je 25 let, doména .CZ oslaví 16. narozeniny

Na konci roku 2009 bylo zaregistrováno přibližně 192 milionů domén.0 komentářů

Další doménové novinky

Doménový newsletter

Chcete zasílat na e-mail nabidku kvalitních domén za dobré ceny? Přihlašte se k odběru doménového newsletteru!

Podpořte nás

Líbí se Vám tyto stránky? Budeme rádi, když nás podpoříte přidáním ikonky nebo odkazu na vaše stránky.


Doménový newsletter


Zajímáte se o domény?
Přihlaste se do našeho doménového newsletteru!
Posíláme v něm nabídku zajímavých českých domén včetně konkrétních cen.


x