Kvalitní domény Přihlásit k odběru doménového newsletteru

Varianty názvu domény

Vlastnictvím jedné kvalitní domény pro web nemusí vše končit. Pokud vám web vydělává peníze, plánujete jej provozovat dlouhodobě, plánujete jeho růst - pak můžete přemýšlet i o různých variantách k hlavnímu doménovému jménu. Tyto varianty mají primárně dva účely:

  • přesměrují návštěvníky, kteří si špatně zapamatovali hlavní název webu na tu správnou adresu
  • zabrání konkurenci provozovat obdobný web na stejně kvalitní doméně (zejména případ synonym, jednotných a množných čísel)

Vlastnictví takovýchto variant nemusí být drahé, pokud byste vymysleli deset alternativ, pak jejich provoz bude stát jednotky tisíc Kč za rok. Pokud máte na tuto aktivitu omezený rozpočet, vystačíte si bez problémů i s jednou kvalitní bezpomlčkovou .cz doménou.

Synonyma

U některých doménových jmen je vhodné vlastnit i synonyma - tj. vyjádření toho samého jiným slovem. Např. u domény muz.cz by nemuselo být špatné vlastnit domény manzel.cz, mladenec.cz, chlapek.cz, clovek.cz, případně další.

Jednotné a množné číslo

Tam, kde je používáno jednotné i množné označení produktu, je vhodné vlastnit obě varianty. V některých případech je navíc těžké určit, která doména je lepší - zda v jednotném čísle, nebo v množném.

Např. na doméně domena.cz běží rozsáhlý web registrátora internetových domén. Na doméně domeny.cz běží také rozsáhlý web registrátora internetových domén - ale zcela jiného, konkurenčního.

Pomlčková verze

Pokud vlastníte bezpomlčkovou variantu dvouslovného doménového jména, pak pokud je volná i pomlčková verze, zaregistrujte si i tu. Není to však podle mne nezbytně nutné. Dříve v některých kruzích panovaly názory, že pomlčková verze domény je lepší kvůli vyhledávačům. Tak tomu však již není.

Předpony a přípony

Zejména u jednoslovných domén jsou často jako alternativní názvy používány předpony a přípony. Nejčastější předpony jsou e, i, online (např. ehotel.cz, ihotel.cz, onlinehotel.cz), nejčastějšími příponami pak online (např. testonline.cz).

Překlepy

V případě, že se název vaší domény obtížně vyslovuje nebo píše, je vhodné mít zaregistrovány překlepové varianty.

Vhodným příkladem je například Raiffeisenbank. Přestože je to byla má banka, nedokázal jsem napsat její název správně a musel jsem se dívat na její web, jak se její název píše. Pro tento případ je zcela jednoznačně nezbytné vymyslet varianty, které budou lidé zadávat do prohlížeče omylem, tj. např. domény jako reifeisen.cz, raifaisen.cz a další. Raiffeisenbank tuto svou situaci vyřešila tak, že se ani nesnaží propagovat v reklamách doménu raiffeisenbank.cz (kterou také vlastní, ale na které není žádný funkční web), ale propaguje a používá doménu rb.cz.

Generické domény - .com, .net, .info, .eu koncovky

Zejména u jednoslovných .cz domén je vhodné vlastnit i generickou variantu domény - tj. s koncovkami .com, .net, .info, .eu.

Např. na doméně parfemy.cz funguje velký e-shop. Odlišné prezentace jsou však i na doménách parfemy.net, parfemy.eu a parfemy.info. Zřejmě se nebudu mýlit, pokud řeknu, že majitel .cz verze by chtěl vlastnit i tyto domény, zejména aby zabránil používání těchto doménových jmen. Nejsou však pro něj nezbytně nutná. Naopak provozovatelé e-shopů na těchto alternativních doménách zcela jistě nechtěně propagují e-shop majitele .cz domény - část lidí a objednávek určitě skončí u konkurenta vlastnícího .cz doménu.

Přesměrování na hlavní doménu

Pokud vlastníte alternativní názvy doménového jména, vždy zajistěte, aby po jejich zadání do vyhledávače proběhlo přesměrování na hlavní doménu (např. po zadání www.kvalitni-domeny.cz nebo www.kvalitnidomena.cz proběhne přesměrování na www.kvalitnidomeny.cz).

Doménové novinky

24. 5. 2010

CZ.NIC vydalo Domain Report 2009

Národní správce domény vydal statistickou ročenku o CZ doménách za rok 2009.0 komentářů

19. 3. 2010

Doméně .COM je 25 let, doména .CZ oslaví 16. narozeniny

Na konci roku 2009 bylo zaregistrováno přibližně 192 milionů domén.0 komentářů

Další doménové novinky

Doménový newsletter

Chcete zasílat na e-mail nabidku kvalitních domén za dobré ceny? Přihlašte se k odběru doménového newsletteru!

Podpořte nás

Líbí se Vám tyto stránky? Budeme rádi, když nás podpoříte přidáním ikonky nebo odkazu na vaše stránky.


Doménový newsletter


Zajímáte se o domény?
Přihlaste se do našeho doménového newsletteru!
Posíláme v něm nabídku zajímavých českých domén včetně konkrétních cen.


x