Kvalitní domény Přihlásit k odběru doménového newsletteru

Výběr domény

Výběru kvalitní domény byste měli věnovat rozhodně dostatečné množství času. Doménové jméno může prezentovat váš internetový projekt dlouhé roky. Kvalitní doménové jméno vám pomůže s budováním značky, lidé si vás - vaši doménu - zapamatují. Zvýší příjmy, sníží náklady na reklamu.

Kvalitní doménové jméno může být právě tou položkou, která rozhodne v konkurenčním boji ve váš prospěch.

.CZ je král

Pro český projekt uvažujte pouze nad .CZ doménou, žádné jiné koncovky (.COM, .NET ...) nedosahují pro český trh kvality domén .CZ.

Dostatečně popisný název

Vymyslete doménové jméno, které dostatečně popisuje vaše podnikání, obor činnosti. Pokud prodáváte bylinkové polštáře, pak takovou doménou může být bylinkovepolstare.cz. Zvolte kvalitní slovníkové jméno, které přesně vystihuje to, co děláte. Pokud naopak chcete budovat spíše svou značku, propagovat název vaší firmy - zvolte jako doménu název vaší firmy. Pokud se jmenujete například Dutor, s. r. o., zvolte dutor.cz.

Kratší je lepší

Pokud vybíráte doménu z oblasti slovníkových jmen, zvolte raději kratší název. K základnímu slovu nepřidávejte žádné zbytečné další doplňky. Doména boty.cz je lepší než levneboty.cz. Doména bylinkovepolstare.cz je lepší než vonavebylinkovepolstare.cz. Zvolte jednoslovný, maximálně dvouslovný název, ne více.

Bez pomlček a číslic

Nepoužívejte v doménovém jménu číslice ani pomlčky. Takové doménové jméno se špatně vyslovuje a lidé si jej hůře zapamatují. Pokud budete investovat např. do reklamy v rádiu nebo televizi, budete reklamou na doménu obsahující pomlčku nebo číslice posilovat svého konkurenta, který vlastní bezpomlčkovou a bezčíslicovou verzi.

Vyvarujte se ochranných známek

Pokud prodáváte nealkoholické nápoje a např. doména coca-cola.org je volná, neregistrujte si ji. Neregistrujte domény konkurence, domény chráněné ochrannými známkami a jejich překlepy. V budoucnu budete mít problémy s právníky dané firmy. Navíc není úplně nejmoudřejsí postavit svůj obchod na značce někoho cizího.

Žádný nechtěný význam

Přemýšlejte nad tím, zda zvolené doménové jméno nemůže znamenat i něco jiného, většinou sprostého nebo hanlivého. Místy narážím na doménu idoit.cz. Vždy, když ji vidím, přečtu ji jako idiot.cz.

Bezproblémová výslovnost

Zkuste si doménu několikrát nahlas vyslovit. Je všem jasné, jak se to, co jste řekli, píše? U některých slov nemusí být vůbec jednoznačné, jak se píšou, např. Raiffeisenbank, Mountfield, Husquarna. Problém může být se zdvojenými souhláskami - např. Annonce, AAAAuto. Problém může být s i/y, b/p. Zvolte takovou doménu, kde s výslovností nebudou problémy.

Dvakrát měř, jednou řež

Napadlo vás zničeho nic skvělé doménové jméno, které je volné? Ověřte si, zda se nejedná o překlep, nebo gramaticky nesprávnou variantu. Výběr doménového jména dobře promyslete. Během doby, kdy budete doménové jméno volit, neříkejte nikomu, komu nedůvěřujete, o svých kandidátech.

Se seznamem vybraných domén vás poté čeká ověření toho, zda jsou volné - pokud ano, jejich registrace není obtížná. V případě, že je kvalitní doménové jméno obsazené a je na prodej, nebojte se s majitelem o prodeji jednat.

Hodně štěstí při výběru kvalitní domény a následně i s provozem internetového projektu!

Doménové novinky

24. 5. 2010

CZ.NIC vydalo Domain Report 2009

Národní správce domény vydal statistickou ročenku o CZ doménách za rok 2009.0 komentářů

19. 3. 2010

Doméně .COM je 25 let, doména .CZ oslaví 16. narozeniny

Na konci roku 2009 bylo zaregistrováno přibližně 192 milionů domén.0 komentářů

Další doménové novinky

Doménový newsletter

Chcete zasílat na e-mail nabidku kvalitních domén za dobré ceny? Přihlašte se k odběru doménového newsletteru!

Podpořte nás

Líbí se Vám tyto stránky? Budeme rádi, když nás podpoříte přidáním ikonky nebo odkazu na vaše stránky.


Doménový newsletter


Zajímáte se o domény?
Přihlaste se do našeho doménového newsletteru!
Posíláme v něm nabídku zajímavých českých domén včetně konkrétních cen.


x